Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

16 aylık olan çocukların bu dönemden itibaren banyo yapmak istememesi, yıkama esnasında ağlama nöbetlerine kapılması olası. “Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler” kitabının yazarları Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ve Sandee E. Hathaway, ikinci yılda bütün çocuklarda her şeyi reddetme modası baş gösterdiğini belirtiyorlar. “Bir çocuk yemek yemeyi, giyinmeyi, dışarı çıkmayı, içeri girmeyi ve akla gelebilecek her şeyi herhangi bir mantığa bağlı olmadan sadece reddetme uğruna reddeder” diyen yazarlar bunun altındaki esas nedenin bağımsızlık isteği olduğunu belirterek, anne babalara, banyo sorunu olan çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini, banyo yaptırma işini kolaylaştırma yollarını şöyle anlatıyorlar…

Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Banyo kısıtlamalarını iptal edin
Onu yıkarken emniyeti için bir iskemle veya herhangi bir şey kullanıyorsanız, bu onun banyo içindeki hareketlerini kısıtlıyor olabilir. Belki de itiraz ettiği yıkanmak değil de bu emniyet tedbiridir. Bundan sonra onu banyoda mümkün olduğu kadar serbest bırakın. Bu sizin işinizi zorlaştırabilir fakat aynı zamanda onun ret cevapları sona ermiş olur. Yalnız dikkat edin, onun banyoda kazanılmış yeni hürriyeti ikinize de zor anlar yaşatmasın.

Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Sabun köpükleri havada uçuşsun
Zararlı olmayan bir sabun, plastik gemilerden kurulma bir donanma bu iş için idealdir. Yıkanma sırasında vurgulayacağınız konu oyuncaklar ve eğlence olmalı, sünger ve temizlik değil. Banyo zamanını ilan ederken “Küvete girme zamanı” değil de “Şu köpüklerin büyüklüğüne bak! Gemiler bunların arasından nasıl geçecek?” diyerek başlayabilirsiniz. Ya da elinize köpüğe bulanmış bir süngeri alıp “Gel bakalım köpükle senin vücuduna da kaplan çizgileri yapalım” diyebilirsiniz.

Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Zaman değişikliği yapın
Eğer banyo zamanı beklenmedik bir anda gelirse sürpriz bir atakla onun karşı koyma gücünü azaltabilirsiniz. Evet bu belki onun en kirli zamanına rastlamayacak (örneğin banyo zamanı normalde akşam yemeğinden sonrayken, günün ortasına taşındığında) ama biraz temiz olmak hiç temizlenmemekten daha iyidir. O banyo yapmaya daha olumlu bir bakış açısına sahip olana ve sizin düzenli bir vakit tayin edişinize kadar kirli yerlerini sabunlu bir bezle silmeniz, onun yatağa girecek kadar temiz olmasını sağlayabilir.

Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Küvet arkadaşlığı
Sizin de onunla birlikte küvete girmeniz hem bu işi daha eğlenceli hale getirecek hem de temizliği daha olumlu yönde etkileyecektir. Anne ve baba çok iyi bir banyo arkadaşı olabilir. Eğer onun yanında çıplak olmaktan tedirgin oluyorsanız mayo giyin. (Suyun sıcaklığını kendi rahatınıza göre ayarlamayın, bu onun için çok sıcak olabilir.) Ağabey, abla veya yaşıtı da iyi bir banyo arkadaşı olabilir. (Ebeveyn izni ile). Eşlik eden kişinin banyo yapma konusundaki coşkusu sizin ufaklığınıza da bulaşacaktır.

Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Haydi duşa
Eğer küvette olmak onu rahatsız ediyorsa, siz duşa girerken onu da yanınıza alın. Şampuan vizörü giymesi suyu gözlerinden uzak tutarken, duştan gelen suyun basıncını da azaltacaktır. Alışıp ayakta tek başına durabilmesi için çocuğunuzu bir elinizle tutarken diğer elinizle de suyun basıncını ayarlayın. Duş keyfine “Yağmur yağıyor, seller akıyor” şarkısı ile neşeli bir hava verebilirsiniz. Çocuğunuz için duştaki suyun sıcaklığı da banyodaki gibi, sıcak değil ılık olmalıdır.

Yıkanmak istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Pes edin
Eğer bütün çabalarınıza rağmen çocuğunuza banyo yaptıramıyorsanız, kaba kuvvet asla kullanmayın. Çünkü bu onda suya karşı uzun sürecek bir antipati yaratabilir. Banyo işinden şimdilik vazgeçin ve onu sabunlu bezle temizleyin. (Sünger kullanmak, parçalanıp boğazına kaçabileceği için, boğulma tehlikesi yaratabilir.)

Bazen de çocuğunuzun banyo korkusu bir olaya bağlı olabilir. Örneğin, ayağı kayıp düştüyse ve kafasını küvetin kenarına çarptıysa, gözüne su kaçtıysa veya siz beraber küvetteyken onun suya çiş yapması sizin aşırı tepkinize yol açtıysa bu olay onu korkutmuş olabilir. Banyo ve su korkusuna bu gibi olaylardan herhangi birinin sebep olabileceğini düşünüyorsanız onunla olay hakkında konuşun. Onu ne kadar iyi anladığınızı göstererek rahatlamasını sağlayın. Korkularını yenebilmesi için ona fırsat tanıyın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.