4 Ocak Salı Günü Ormanda Arjin ve handpan isimli enstrümanıyla huzur dolu bir dinleti vardı. Öncelikle Arjin ve enstrümanı Handpan tanıyalım.

4 Ocak Salı Günü Ormanda Arjin ve handpan isimli enstrümanıyla ormanda huzur dolu bir dinleti vardı.

Öncelikle Arjin ve enstrümanı Handpan tanıyalım.

Adım Yunus Emre, 1 yıl önce bu büyülü enstrüman ile tanıştım. Hipnotik noktalara her dokunduğumda beni benden alıp özümün o melodiler arasında dans ettiği hissiyatı sesin insan bedenindeki titreşimlerine fayda sağladığını gözlemledim.

Ses konusunu terminolojik açıdan araştırmaya başladığımda, antik çağ’da melodik ahenkleri belirli bir prensip’e dayalı düzene oturtulması için çalışmalar yapıldığını gözlemledim. Yolcuğumun bu süreç içerisinde geçmiş ve yaşadığımız yüzyıl arasında müzik ve ses konusunda öğrenilmiş ve öğretilmişin dışında öğrenip yaptığım iş ile birleştirdiğimde ses’in meditasyon alanında pratiğe dökülme sürecini tatbik ettim.

Hand pan, hang drum olarak bilinen adları olan enstrüman ve tamamen improvize ( Doğaçlama) çalmaya uygun tasarlanmıştır. Bireysel olarak veya karşınıza en sevdiğiniz dostlarınızı alarak çalabileceğiniz hipnotik tınılara sahip enstrüman, 2000’li yılların başında İsviçre’de uzun araştırmalar sonucu steel pan’dan referans alınarak üretilmiştir.

Sesleri ve renkleri algılama şekillerimiz bizi doğanın eşsiz bir bahçe olduğu ve burada hiçbir ağacın aynı olmadığını gösteriyor.

Bu büyülü düzeni algılayabilmek için başlangıçta ses (Tüm canlılara ait genel bir tezahür) olduğu gibi kabul edip bahçenin ahenkini bozmamak için karşılık vermek gerektiği bizi bir olmaya birlik olmaya Çağıran eşsiz nizamın sadece küçük bir parçası bu durum bizi başlangıçta kendimize ait daha sonrasında bahçemizdeki diğer canlıları da kabul etmeyi ve kabul olmayı sağlamaktadır.

Arınmak için müzik ve bedenin uyumlanması mevcut frekanslarımızın daha farklı seviyelere verildiği hissiyatı yaşam ve sanat gibi birbirinin içinde var olan bir diğer ahenk’i doğru bir şekilde yansıtmaktadır.

Müzik ve ses bu ikisi net olarak hayatımızda anlaşıldığında bizim için zamanı ve mekanı daha net algılayabilmemize büyük bir olanak sağlıyor.

Bireysel olarak birçok şey ediniyoruz bedensel ve fiziksel olarak, artık envanterimize bir enstrüman edinmemiz gerektiğini düşünüyor ve bunu en içten duygularımla sizinle paylaşıyorum.

Müzik ve ahenk dolu bir yıl geçirmeniz dileğiyle bin şükür çocuklarımıza eşsiz varlıklarına, sonsuz sevgi ve bereket içerisinde güzel yanılsamalar..

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.