Orman Okulunun Dünyadaki Uygulamaları

 

“Okulun ilk günü pembe elbiselerle geldiler ve şu an ceplerinde solucanlarla çıkıyorlar”.

Bu slogan Danimarka’daki bir  orman okulunun broşüründen alınmış. Türkiye’de kaç okul böyle bir sloganla yola çıkabilir? En fazla, “kirlenmek güzeldir” diyebiliyoruz değil mi?

Oysa kirlenmek en çok çocuklara yakışıyor, yağmur ve kar botları, yağmurluk ve kabanlarla, çamur olan pantolonlarla, kırmızı yanaklarla… Doğanın kalbi orada atıyor, oksijen kaynağımız, nefesimiz, ormanlarımız da…  Biriciklerimizi emanet edebileceğimiz bir öğrenme ve yaşama alanı olamaz mı ormanlar? Ne yazık ki, Türk eğitim sisteminde çocukların karşısında kocaman bir Türk eğitim sistemi ve sınav kaygısı duruyor. Orman okullarında ise en büyük amaç oyun ve bahçe-doğa etkinlikleri.

Henüz Türkiye’de yok, bu yüzden dünyadan örneklerle orman okulları…

New York’ta bulunan çocuk merkezli ve çocuklara deneysel öğrenme becerisini kazandırmayı amaçlayan eğitim programıyla doğayla iç içe olan bu anaokulu…  Okul, çocuklara doğayla birlikte olmasını ve “kirlenmek güzeldir” yaklaşımıyla eğlenceli bir programı sunuyor.

Daha fazlası için: http://primitivepursuits.com/growing-wild-forest-preschool

alternatif egitim - anaokulu

Kanada’da bulunan ve anaokulu, ilkokul ve ortaokul eğitimi veren okul; çocukların doğaya bağlanmasını, ekolojik kelime hazinelerini geliştirmeyi ve sağlıklı bir yaşamı misyon edinmiş. Kırsal-kentsel ve gelişmekte olan çevreler arasında bağ kurmayı amaçlayan okul, bir süredir Orman Fakültesi ile birlikte çalışmaya başlamış.

Daha fazlası: http://www.forestschoolcanada.ca/home/about-forest-school

alternatif egitim - anaokulu

Kanada’da bulunan ve özellikle aile katılım etkinlikleriyle dikkat çeken anaokulu, çocukların gelişim ve yaşlarına uygun yüksek kalitede bir eğitim programı vermeyi amaçlıyor. Orman yürüyüşleri, oyun oynama özgürlüğü, doğayla birlikte sınırsız etkinliklerle dikkat çeken okul, bulunduğu bölgede “Mükemmel Genç Çocuklar” ödülünü almaya hak kazandı.

Daha fazlası: http://www.friendlyforestpreschool.com/hool.com/

alternatif egitim - anaokulu

Yeşil ülke olarak da bilinen Danimarka’da bulunan okulun anasayfası şu cümle ile dikkat çekiyor “Okulun ilk günü pembe elbiselerle geldiler ve şu an ceplerinde solucanlarla çıkıyorlar”.

Daha fazlası: http://denmark.dk/en/meet-the-danes/forest-preschools/

alternatif egitim - anaokulu

Almanya’nın orman okullarından esinlenerek Amerika’da açılan ilk orman okuldur. Araştırma tabanlı eğitim tarzı ve doğal öğrenme deneyimlerine odaklanarak hazırlanan müfredatlar çerçevesinde, çocukların zamanlarının büyük kısmını doğada geçirmelerini amaçlıyorlar.

Daha fazlası: http://cedarsongnatureschool.org/programs/forest-kindergarten/

alternatif egitim - anaokulu

Almanya’da bulunan bu okula ait yukardaki fotoğraflar kasım ayında çekilmiştir. Çocuklar dondurucu soğuklarda bile eşekleri besliyor ve doğa yürüyüşüne çıkıyorlar. Çocukların ağaçlara tırmanabildiği, ağaç kütüklerine oturarak çember zamanı yaptığı ve kamp ateşi yaktığı bir okul tarzı ya da kısaca “Waldkindergarten”.

Daha fazlası: http://www.spiegel.de/international/zeitgeist/forest-kindergartens-could-be-the-next-big-export-from-germany-a-935165.html

alternatif egitim - anaokulu

Amerika’da bulunan ve doğa-insanlar arasındaki ilişki ve doğal dünya arasındaki bağı güçlendirmeyi amaçlayan ve kâr amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur. Çocuklara, ebeveynlere ve eğitmenlere çeşitli seminerler ve programlar sunmaktadırlar.

Daha fazlası:  http://earthrootsfieldschool.org/

Derleyen: Özlem Öztürk

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.